Yeni Manşet - Güncel Haberler - Son Dakika Haber
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 15:11

Yüzbaşı Şerafettin'in kızı Gönül İzmir Manioğlu vefat etti Başkan Tunç Soyer'den İzmir ailesine taziye mesajı

9 Eylül sabahı İzmir’e ilk giren birliklerin başında bulunan ve Hükümet Konağı’nın gönderine ay yıldızlı bayrağı çeken komutan olarak tanınan Şerafettin İzmir’in (Yüzbaşı Şerafettin) kızı Gönül İzmir Manioğlu, Antalya’da yaşama veda etti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2023 15:38   Güncelleme : 30-04-2023 15:38
Yüzbaşı Şerafettin'in kızı Gönül İzmir Manioğlu vefat etti Başkan Tunç Soyer'den İzmir ailesine taziye mesajı

9 Eylül sabahı İzmir’e ilk giren birliklerin başında bulunan ve Hükümet Konağı’nın gönderine ay yıldızlı bayrağı çeken komutan olarak tanınan Şerafettin İzmir’in (Yüzbaşı Şerafettin) kızı Gönül İzmir Manioğlu, Antalya’da yaşama veda etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisine İzmir soyadı verilen Şerafettin Bey’in tek kızı ve emaneti Gönül Hanım’ın vefatından dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kendisine Allah’tan rahmet dilerken bu vesileyle İzmir’in kurtuluş destanının önemi figürlerinden Yüzbaşı Şerafettin’i de saygıyla anıyorum” dedi.

İzmir’in kurtuluş kahramanı Şerafettin İzmir’in Antalya’da yaşayan ve tek çocuğu Gönül İzmir Manioğlu 97 yaşında yaşama veda etti. Kurtuluş Savaşı'nın son aşaması olan İzmir'in kurtuluşu sırasında Hükûmet Konağı'na bayrağı ilk kez göndere çeken ve 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından "İzmir" soyadı verilen Yüzbaşı Şerafettin’in kızı Gönül İzmir Manioğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sözlü tarih projesinde de yer almıştı.  

Üzüntü duyduğunu dile getirdi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gönül İzmir Manioğlu’nun vefatından dolayı büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. İzmir'in kurtuluşu esnasında girdiği bir çatışmada yaralanmasına rağmen İzmir Hükûmet Konağı'na giderek Türk bayrağını ilk kez göndere çeken bir kahramanın kendisi gibi İzmir soyadı taşıyan kızı Gönül Hanım’ın da bu şehrin bir emaneti olduğunu dile getiren Başkan Soyer, “Kendisine Allah’tan rahmet dilerken bu vesileyle İzmir’in kurtuluş destanının önemi figürlerinden Yüzbaşı Şerafettin’i de saygıyla anıyorum” dedi.

“Çok severdi”
Gönül İzmir Manioğlu’nun kızı Hayriye Balcı Manioğlu ise “Annem Tunç Soyer’i de eşi Neptün Hanım’ı da çok severdi. Taziye mesajı için çok teşekkür ediyoruz, sevgilerimizi iletiyoruz” dedi.


Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

HaberHaber

YORUMLAR