Yeni Manşet - Güncel Haberler - Son Dakika Haber
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 15:25

Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu'nun Sezonun Ses Getiren, Kapalı Gişe Oyunu “1984" İstanbul Turnelerine Başladı!

İstanbul’daki ilk oyunlar bu hafta İBBŞT Üsküdar Musahipzade Celãl Sahnesi’nde !

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 28-04-2023 12:19   Güncelleme : 28-04-2023 12:19
Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu'nun Sezonun Ses Getiren, Kapalı Gişe Oyunu “1984" İstanbul Turnelerine Başladı!

İstanbul’daki ilk oyunlar bu hafta İBBŞT Üsküdar Musahipzade Celãl Sahnesi’nde !

“1984” gelecek hafta yine İstanbul’da, 3 Mayıs Çarşamba günü BBT Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ve 7 Mayıs Pazar günü Kadıköy Belediyesi Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde seyircilerle buluşacak !

George Orwell'in klasik romanı "1984"ün Robert Icke ve Duncan Macmillan tarafından yapılan çağdaş sahne uyarlaması, Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban rejisiyle bu hafta İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin düzenlediği Şehir Tiyatroları Buluşmaları kapsamında Üsküdar Musahipzade Celãl Sahnesi’nde İstanbul seyircisi ile buluşuyor.

Kimliğini partinin kimliği altında tanımlayan Winston’ın hayatı, günlük tutmaya başlamasıyla değişir. Büyük biraderin herkesi izlediği Okyanusya’da, hatırladıklarını, fikirlerini ve gözlemlediklerini not aldığı bu günlük Winston için büyük tehlikedir. Winston’ın; geçmişi, şimdiyi, geleceği sorgulamaya başlaması ve aşık olması onu tehlikeli hale getirir ve cezası “yokkişileştirme”dir. Winston ya bir kahraman olacaktır ya da “yokkişi”.
George Orwell’ın, bireyselliğin ve insan haklarının tamamen yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzenini, inanılmaz bir hayal gücüyle anlattığı romanından Robert Icke ve Duncan McMillan’ın uyarladığı, Ayberk Erkay’ın çevirdiği 1984 oyunu NKT genel Sanat Yönetmeni Murat Daltaban yönetti.

Oyun müziklerini Oğuz Kaplangı’nın yaptığı 1984’ün Sahne Tasarımı Burak Etöz ve Cem Yılmazer’e, Işık Tasarımı Cem Yılmazer’e, Koreografi Tan Temel’e, Kostüm Tasarımı Tomris Kuzu’ya ve Video Tasarım ve Operasyonu Okan Temizarabacı’ya ait…  Oyunda yer alan NKT oyuncuları; Adem Mülazim, Gizem Güçlü, Barış Ayas, Batuhan Pamukçu, Gökhan Kum, Mert Tiryaki, Oğuzhan Ayaz, Pınar Hande Ağaoğlu, Cihat Temel.

“1984” İstanbul gösterimleri devam edecek!

3 Mayıs 2023 tarihinde Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu Yunus Emre Kültür Merkezi’nde saat 15.30 ve 20.30’da, 7 Mayıs Pazar günü 16.00 matine ve 20.00 suare olmak üzere iki seansla Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

HaberHaber

YORUMLAR